Uzņēmēja: “Cilvēkiem ar invaliditāti traucē sociālie stereotipi”

Uzņēmēja: “Cilvēkiem ar invaliditāti traucē sociālie stereotipi”No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Kā Rīgā dzīvo cilvēki ar īpašām vajadzībām? Vai viegli atrast darbu un kļūt sociāli aktīviem? 30. augustā no plkst. 11:00 līdz 15:00 Āgenskalna tirgū būs divi integrācijas pasākumi “Cilvēks tirgū”. Piedaloties dažādās bezmaksas programmās, apmeklētāji paši varēs sajust, ko nozīmē būt par invalīdu. Viena no pasākuma dalībniecēm, sociālā uzņēmēja, zīmola “OWA” izveidotāja Natālija Jermolajeva mums pastāstīja par darbā iekārtošanās grūtībām cilvēkiem ar invaliditāti.

Tagad ļoti daudz runā par sociālo uzņēmējdarbību, par cilvēku ar īpašām vajadzībām integrāciju sabiedrībā. Ne visi saprot, kā tas notiek praksē.

Mums ir klasisks bizness. Pirms dažiem gadiem arī mēs ar draudzeni izdomājām tobrīd Rīgā unikālu uzņēmējdarbību – pirmo zīmolu Latvijā, kas piedāvā apģērbu ar grafiskām uzdrukām un uzdrukām, kas zīmētas ar akvareļu krāsām un pārnestas uz audumu, izmantojot sublimācijas drukas tehniku. Tas nozīmē, ka mēs veidojam preces visiem cilvēkiem. Mūsu produkcijā nav nekāda sociālā zemteksta.

Bet mūsu sociālais uzdevums ir motivēt jaunas sievietes ar invaliditāti iegūt labu izglītību, strādāt ikdienišķā darbā un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Man pašai ir otrās grupas invaliditāte, un es redzu, ka mūsu sabiedrībā ir milzīga problēma ar stereotipisku domāšanu. Daudzi cilvēki ar īpašām vajadzībām neiegūst nekādu izglītību. Viņiem pašiem un viņu vecākiem šķiet, ka izglītība ir kaut kas nevajadzīgs. Kaut kas, kas viņiem kaitēs, jo varbūt viņi no valsts saņems mazāku palīdzību vai apdraudēs savu bērnu eksistenci. Vēl viens stereotips, kas izveidojies padomju laikos, ir tas, ka eksistē tā saucamās “nestrādājošās grupas”. Tas nozīmē, ka ar invaliditāti kategoriski nedrīkst strādāt. Un tad, ja invalīds strādās uz pilnu slodzi un dzīvos pilnvērtīgu dzīvi, tad viņam atņems atbalstu.

Bet patiesībā tā taču nav. Un iznāk, ka daudzi cilvēki ar invaliditāti stereotipiskas domāšanas dēļ paliek “aiz borta”?

Jā. Beigās mēs esam sabiedrībā, kur cilvēks ar invaliditāti nevar iegūt darbu. Tas ir tādēļ, ka viņiem ir nepilnīga izglītība, viņi nezina pilnvērtīgas dzīves modeli, ka vispirms ir jāmācās, pēc tam jāmeklē darbs, jāsaņem alga un patstāvīgi jāapmaksā rēķini. Viņi nezina, ka tas viss ir iespējams. Un pabalsts nav domāts tikai izdzīvošanai, bet arī zāļu un ārstēšanās apmaksāšanai. Protams, šis modelis nav piemērots cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem un smagu invaliditāti. Bet daudzi var strādāt.

Sākotnēji izveidojas apziņa, ka, ja jau kāds ir invalīds, tad šis cilvēks nevarēs un nedrīkstēs strādāt. Viņu nesagatavo pilnvērtīgai dzīvei. Pat speciālās iestādes, kas apmāca invalīdus, negatavo speciālistus. Tā visbiežāk ir tikai socializācija, laika pavadīšanas veids. Reālajā dzīvē pat pasniedzēji nesniedz nepieciešamās iemaņas, jo viņi nesaprot, kā invalīdi var strādāt. Viņi var uzņemt cilvēku, kas pārvietojas ratiņkrēslā, un apmācīt šūšanā. Un cilvēki pabeidz mācību iestādi, lai gan prot šūt ar šujmašīnu tikai ar rokām. Viņiem izsniedz diplomu. Bet pēc tam viņi nekur nevar atrast darbu, jo visur tiek izmantotas ar kāju darbināmās šujmašīnas, ir vajadzīgs ātrums un alga atkarīga no padarītā. Reizēm piedāvā darbu, kas neatbilst iespējām. Piemēram, cilvēkam, kurš nedzird, var piedāvāt darbu pie tālruņa. Tātad fiziski nav iespējams strādāt iegūtajā profesijā.

Daudziem šķiet, ka invaliditāte ir tikai vai nu izteikti garīga, vai tāda, ka cilvēks pārvietojas tikai ratiņkrēslā. Bet ir slimības, ar kurām tikai ir jādzīvo nedaudz citādi, jāpielāgo sava sadzīve un apzināti jāizvēlas profesija. Katram būs savs individuālais modelis.

Par ko lai šie cilvēki mācās?

Ir virkne jomu, kur ir vajadzīgas garīgās spējas – viss, kas saistīts ar datoriem, grāmatvedība. Tur vajadzīgas prāta iemaņas un prāta patēriņš. Tomēr arī šeit ir problēmas: cilvēki ar invaliditāti bieži mācās mājās, bet tās ir 2-3 mācību stundas nedēļā, apvienotie priekšmeti. Bieži viņu zināšanas kaut vai parastajā matemātikā ir vājas. Ir sajūta, ka neviens šajā sabiedrībā nav ieinteresēts, lai cilvēki ar invaliditāti kaut kur iestātos un spētu dzīvot patstāvīgi. Turklāt, ja bijusi tikai mājas apmācība, tad ir nepietiekamas socializācijas iemaņas. Šis nelabvēlīgais scenārijs jau ir iepriekš izveidots. Neviens nedomā par to, ka vecāki nedzīvo saules mūžu, un par to, kā šie bērni spēs dzīvot tālāk. Svarīgi ir tikai tas, lai šobrīd viņi kaut kā būtu nodarbināti.

Jūs ne tikai atradāt darbu, bet arī organizējāt biznesu. Vai cilvēkam ar invaliditāti ir grūtāk nodarboties ar uzņēmējdarbību?

Protams! Man ir mazāk laika nekā parastam cilvēkam, jo pastāvīgi nepieciešamas fizioterapijas, regulāri ārstu apmeklējumi. Bet tas novērš uzmanību no savām iekšējām problēmām. Man ir vairāki pazīstami cilvēki, kuriem ir vēzis, bet viņi nav pārstājuši strādāt. Viņi saka, ka pastāvīga aizņemtība viņiem palīdz vieglāk pārciest savu diagnozi.

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Kā jūs mainījāt savu uzņēmumu, lai jums pašai būtu ērti strādāt?

Mums ir uzstādīti elektriskie galdi ar pacēlājiem, kurus var pielāgot savam augumam. Ir mīkstās mēbeles, lai varētu atgulties, ja esi noguris. Bet ne katrs darba devējs ir gatavs pārveidot savu telpu aprīkojumu. Tā kā es mācos, ne katra mācību iestāde meklē telpas, kur var mācīties cilvēki ar ierobežotām iespējām.

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Mums ir arī motivācijas programma. Papildus tam, ka es nodarbojos ar parastu pārdošanu, es piedalos dažādās akcijās un programmās, lai ar savu piemēru parādītu, kā invalīdi var dzīvot pilnvērtīgu dzīvi un strādāt. Starp mums un sabiedrībā nepareizi tiek reaģēts uz tādiem cilvēkiem: vai nu pret mums noslēdzas, vai žēlo.

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Oktobrī mēs plānojam pārformēties un pieņemt darbā četrus speciālistus, kuri ir invalīdi. Mēs nevaram pieņemt kādu apmācībām, bet caur “Altum” esam gatavi dot darbu šuvējai, šuvējas palīgam un mārketinga speciālistam. Bet caur Valsts nodarbinātības dienestu mēs meklēsim pārdevēju.

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Šie cilvēki strādās mazāk stundu? Kāda būs atšķirība?

Nē. Sociālā uzņēmējdarbība to nenozīmē. Mēs nevaram mainīt darba laiku, jo esam veikals. Būtība ir tajā, ka tā nav labdarība un mēs nepiedāvājam strādāt mazāk vai pārdot tikai „ķeksīša pēc” kaut kādas nesaprotamas lietas, lai kāds žēluma pēc tās pirktu. Mēs vēlamies, lai cilvēkiem ar invaliditāti rastos apziņa, ka darbs netiek dots žēluma dēļ, ka tā nav vieta, kur var tikai saņemt algu un kaut ko padarīt. Sociālais bizness ir pilnvērtīgs darbs, bet citādi izveidots, daudz labvēlīgāki nosacījumi. Tā ir tāda vieta, kur viņi var ērtāk strādāt un vispār var strādāt.

Vai bieži citi cilvēki ar invaliditāti, redzot jūsu veiksmi, jautā: “Ar ko sākt?”

Ļoti bieži nākas palīdzēt cilvēkiem izvēlēties. Pie manis vēršas cilvēki ar nopietnām fiziskām problēmām. Vēlas iegūt profesiju, kam nepieciešama fiziska veiklība. Es cenšos viņus atrunāt. Invalīdiem ir svarīgi strādāt regulārā darbā un tādā darbā, kur maksā sociālās iemaksas, jo no tā ir atkarīga invalīda pensija. Bet daudzi to nezina! Ja cilvēkam ir laba izglītība un darbs, tad viņš nākotnē varēs saņemt normālu invaliditātes pensiju.

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Vai tas arī ir stereotips, ka cilvēkiem ar invaliditāti maksā mazāk?

Nē, mūsu sabiedrībā tā ir taisnība. Bija pat skandāls, kad viens uzņēmums saņēma dotācijas par to, ka darbā iekārtoja invalīdus, apmēram 200 000 eiro. Lielākoties tika nopirktas iekārtas, bet cilvēkiem ar invaliditāti maksāja līdz 30 eiro mēnesī, dodot darbu pāris stundas dienā. Un iznāk, ka invalīdi faktiski strādāja bez maksas!

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Diemžēl ir arī cits nepatīkams aspekts. Daudzi cilvēki ar invaliditāti paļaujas uz žēlumu. Lūk, viņi dara kaut kādas lietas, kas jau 30 gadus nav modernas un nevienam nav vajadzīgas, kaut kādas blūzītes, ada zābaciņus, taisa ādas maciņus, bet to pērk žēluma dēļ. Tā nedrīkst. Tā nav palīdzība!

Kā tad vajag? Kā vispār saprast cilvēkus ar invaliditāti? Pret to taču neviens nav nodrošināts, jebkurā dzīves brīdī …

Mēs piedalāmies un veicam dažādus integrācijas pasākumus. Šosvētdien būs viens no tādiem Āgenskalna tirgū. Piedalīsies dažādas sabiedrības, kas  veido preces un pakalpojumus invalīdiem. Mēs, piemēram, vadīsim meistarklasi par zīmēšanu uz auduma. Būs viena meitene, kas uzaugusi neredzīgu vecāku ģimenē. Viņa veido spēles, kuras vienlaikus var spēlēt redzīgi un neredzīgi bērni. Pasākuma apmeklētājiem būs iespēja pārvarēt šķēršļu joslu invalīdu ratiņos. 

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

Viens no galvenajiem pasākuma notikumiem būs stand-up, kurā piedalīsies trīs pazīstamas sievietes ar ierobežotām iespējām. Viņas humoristiskā veidā pastāstīs par savu ikdienu. Daudzi no tā baidās un uzskata, ka invaliditāte nav ironijai piemērota tēma, vai arī tieši pretēji – izmanto melno humoru. Bet meitenes parāda to, kā viņas dzīvo, un nebaidās parādīt, ka dzīvot ar humoru var pat invalīdu ratiņos. Šeit arī varēs sīkāk uzzināt par žestu valodu un Braila rakstu, kā arī piedalīties mākslas terapijā un semināros par taktīlo mākslu vai paspēlēt boču cilvēkiem ar ierobežotām iespējām. Dalība pasākumā ir bez maksas.

Starp citu, jūs mācīsit veidot uzdrukas. Bet kādas uzdrukas jūsu veikalā šogad ir vispopulārākās?

Mums pārsvarā ir uzdrukas ar dzīvniekiem. Katru reizi tā ir liela loterija. Šajā gadā vispopulārākie, kas principā arī sasaucas ar Rīgas tēmu, ir kaķi. Kaķus nopirks jebkādus, pat ja mājās ir cits kaķis. Man mājās ir balts pūkains kaķis, bet uz krekla – sfinksas kaķis. Suņu mīļotāji tā nekad nedarīs – ja man ir korgijs, es nevilkšu kreklu ar pūdeli. Jāņem vērā arī citi aspekti. Tika uzzīmēts korgijs ar izplestām ausīm, bet profesionāļi saka, ka šis suns ir iebiedēts. Nācās pārzīmēt. Ļoti bieži ilgi gaidītā uzdruka ir izveidota, bet to nepērk. Savukārt tika uzzīmēts eksperimentāls variants, un tam pēkšņi ir pieprasījums! Tagad nejauši populāra kļuva uzdruka ar franču buldogu. Modē vēl ir mopsis, čivava un Stafordšīras bulterjers. Reizēm modi nosaka filmas un multfilmas, Tagad strādā divi mākslinieki, reizēm darbā pieņemam citus autorus. Sākumā zīmējums tiek veidots uz papīra, pēc tam pārnests uz krekla. Tas nenomazgājas, jo nav uzlīme, bet nokrāsotas šķiedras. Četru gadu laikā mums tā ir izveidojušies 70 autoru attēli, par kuru audekliem ir kļuvuši balti krekli.

No Natālijas Jermolajevas personīgā arhīva

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

296 Comments

 1. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that
  it is really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Numerous people
  will be benefited from your writing. Cheers!

 2. Helpful information. Lucky me I discovered your site unintentionally,
  and I am stunned why this coincidence did not took place earlier!
  I bookmarked it.

 3. We stumbled over here coming from a different web address and thought I
  should check things out. I like what I see so now i’m following
  you. Look forward to exploring your web page repeatedly.

 4. I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly
  very often inside case you shield this hike.

  Feel free to surf to my web site Eagle CBD Gummies Reviews

 5. Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
  Keep up the excellent work!

 6. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but after going through many of the posts I realized it’s new to
  me. Anyways, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 7. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due
  to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?

  Feel free to visit my web site … Bio Shed Keto

 8. Hi there, I found your blog by means of Google whilst looking
  for a related matter, your site got here up, it appears great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply was aware of your weblog thru Google, and located that it’s
  truly informative. I am gonna watch out for brussels.
  I’ll appreciate in the event you proceed this in future.
  Many people will probably be benefited out of your writing.
  Cheers!

 9. Do you mind if I quote a few of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your site? My blog site is
  in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Thank you!

 10. Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to
  generate a good article… but what can I say… I put
  things off a lot and never manage to get nearly anything done.

 11. Hello just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the problem resolved soon. Many thanks

 12. I don’t even understand how I ended up here, however
  I thought this publish was great. I do not know who you’re however certainly you’re going to a well-known blogger
  in the event you aren’t already. Cheers!

 13. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s
  to be exactly what I’m looking for. can you offer guest writers to write
  content for you personally? I wouldn’t mind
  composing a post or elaborating on most of the subjects you write about here.
  Again, awesome weblog!

 14. Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too great. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a terrific website.|

 15. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly loved browsing your blog posts. In any case I will be subscribing in your feed and I’m hoping you write once more soon!|

 16. You really make it seem really easy along with your presentation however I find this matter to be really something that I feel I’d by no means understand. It seems too complicated and extremely wide for me. I am looking ahead to your next put up, I will try to get the cling of it!|

 17. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|

 18. Good day! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Appreciate it!|

 19. Good day! I simply want to offer you a big thumbs up for your excellent info you’ve got right here on this post. I am returning to your website for more soon.|

 20. Atpakaļ ziņojums: sex games?trackid=sp-006
 21. You are so cool! I don’t believe I’ve read anything like this before. So wonderful to discover someone with original thoughts on this issue. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that is needed on the internet, someone with a bit of originality!|

 22. Greetings, I do believe your website may be having internet browser compatibility problems. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic website!|

 23. I really like what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure! Keep up the wonderful works guys I’ve included you guys to my own blogroll.|

 24. Thanks for some other informative site. Where else could I am getting that kind of info written in such a perfect manner? I’ve a project that I’m just now operating on, and I have been at the look out for such information.|

 25. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!|

 26. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and outstanding design.|

 27. I do not even understand how I finished up here, but I assumed this publish was good. I do not understand who you’re but certainly you’re going to a well-known blogger if you are not already. Cheers!|

 28. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 29. I’ll right away seize your rss as I can’t in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service.

  Do you have any? Please let me recognise so that I may
  just subscribe. Thanks.

 30. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to read much more from you. This is actually a wonderful site.|

 31. Wonderful blog you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Kudos!|

 32. I like the helpful information you supply in your articles. I’ll bookmark your blog and test once more here regularly. I am relatively certain I’ll learn lots of new stuff right right here! Best of luck for the next!|

 33. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your submit is just cool and that i could think you are knowledgeable on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with coming near near post. Thank you a million and please keep up the enjoyable work.|

 34. The date we found Seller it was -42. Which in the present circumstances we expect was a boon cause the blood froze instantly, and clotted up the wound. I mind http://www.zpackus.com in our empty shack. It’s essentially perishing in there (where the water persuade combination is), but on some days past the without delay I got to Broker it was already starting to thicken…which is understandable at -35. Regular so I make a show of c add it on there twice a week on average…from time to time 3 days in a argument ..then not at all for the benefit of 5 days. The bearing was all out of sorts dependant. Our horses (9) are on a acreage 6 miles from us, my Husband goes short there every era, and myself (hyperborean sickly wimp) gets senseless there when I can, which is why Saleswoman did not rub someone up the wrong way Fiske’s familiar!

 35. My remedy was dispensed and ready in a completely timely manner. Counselling provided with a professionalism that was required in spite of equal of the two antibiotics I received. Watch over up the good career and spirit – azithromycintok.

 36. Greetings! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you! Wonderful blog by the way!|

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: